Damat ne giymeli ?

Damat ne giymeli? Normal olan nedir? Hangi kıyafet resmi sayılır? Her parçanın birbiriyle uyumlu olması mı gerekir? Gelin doğru ve yanlışların bir listesini yapalım.

Gelin adayı karar verir
Öncelikli ve en önemli kural şudur ki damadın ne giyeceğine gelin karar verir. Gelin adayı geleneksel bir tarz mı seçecek? O zaman damadın da klasik bir takım ya da smokin giymesi gerekir. Aynı zamanda gömlek rengi de gelinliğin rengine uygun olarak seçilir. Şimdi damat gelini düğünden önce göremeyeceğine göre kıyafetini nasıl gelinliğe uyduracak diye düşünebilirsiniz. Bu problemi aile ve arkadaşlarınızın gelinliği görmesini sağlayarak çözebilirsiniz.

İlgi merkezinin kendiniz olduğundan emin olun
Damatlığınızı sağdıçlarınızla beraber seçmeyi planlıyorsanız giysilerinizin uyumlu olmasına dikkat edin ama ilgi odağının kendiniz olduğundan emin olun. Bu sebeple sağdıçlardan farklı renkte bir gömlek ve kravat seçin.

Farklı tarzlar
Farklı tarzlar seçebilirsiniz. Frak, takım elbise veya smokin gibi.

Terzi elinden çıkmış bir takım
Terzi dikimi bir takım birçok seçenek sunduğundan damatlar tarafından daha çok tercih edilir. İki parçalı ya da üç parçalı bir takım diktirebilirsiniz. Ayrıca ceket boyunuzu da kendinize göre ayarlatabilirsiniz. Tarz ve renk belirlemeye gelince bunları gelinliğe uydurmanız gerekir. En önemli şey budur.

Frak
Bir frak ceketin önündeki yuvarlak kesimden anlaşılabilir. Davetiyede de resmi kıyafet ya da takım elbise ibaresi bulunur. Bu tarzda büyük bir şapka ve eldiven takmanız ve her ikisini de elinizde taşımanız gerekir. Renk genelde siyah ya da gridir. Frakı gün boyunca giymelisiniz.

Smokin
Normalde smokin gün içinde giyilmelidir. Smokini parlak atkılı yakasından tanırsınız. Pantolonun da sade parlak bir kuşağı vardır. Gömlek çift manşetli olmalı, siyah parlak kuşak ise gizli bir kopçayla birleşmelidir. Davetiye de ise siyah kravat veya kravat zorunludur ibaresi bulunur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top